Ovoce zdarma pro děti v supermarketech
Rodina v Čechách jde do supermarketu nakupovat a vidíme děti, jak sedí a žvýkají tukový rohlík – rohlík plný tuku, sacharidů a éček. Zatímco v mnoha západních zemích potkáme děti pojídat ovoce – ovoce plné vlákniny, vitamínů a antioxidantů. Vidíte ten rozdíl? A proč tomu tak je?
Rohlíkový trend v ČR
Spousty potravinových řetězců po celém světě nabízí při nakupování ovoce zdarma pro děti, aby se nějak zabavily. Narozdíl od rohlíkového trendu v ČR, kde skoro na každém rohu vidíme, jak maminky cpou dětem rohlík do pusy, aby měly klid, v západních zemích již dávno pochopili, že rohlík není pro děti výhra a že ovoce je pro děti rozhodně lepší pamlsek.
Při nákupu ovoce zdarma pro vaše děti
Osobně jsem tento nápis u ošatek s ovocem viděla v potravinovém řetezci Woolworths v Austrálii, kde je toto běžným trendem i v mnoha ostatních řetězcích. Dokonce i v Německu, Velké Británii nebo Holandsku je toto již běžný krok ze strany potravinových řetězců. Proč jsme ale toto ještě nikde neviděli u nás? Proč naše matky dávají svým dětem rohlíky, párky a ostatní jedy, než kvalitní potraviny?
Hon na ochutnávky zdarma a akční nabídky
Představme si, že by opravdu potravinové řetězce v ČR nabízeli ovoce pro děti zdarma. Jak by to dopadlo? Když se podíváme, jak to vypadá, když jsou v supermarketech ochutnávky zdarma – Češi hází tyto vzorky “natajno” do tašek v domnění, že je nikdo nevidí. Nedej bože, že je něco zdarma nebo v akci – nastávají bitky u stánků o poslední kus žvance a to nemluvím o tom, co se stane, když je na nějaký produkt velká sleva – ještě před otevíračnou vidíme ty fonty netrpělivých, kteří se snaží po otevření pobrat co se dá, aby to vše skoupily, přitom z toho jde stejně většina do koše, protože to kvantum jídla nestihnou do konce její trvanlivosti stejně sníst. Ale ten pocit, že nakupili v akci je přeci k nezaplacení, ne?
A co by se tedy stalo, kdyby bylo ovoce pro děti ZDARMA? To si už asi odpovíte sami..
Výchovou k budoucím lovičům slev a neetickému jednání
Čím to, je že v ostatních zemích toto hamounské chování nenajdeme? Proč jinde dokáží respektovat jeden druhého, chovat se k sobě slušně a “myslet tak trochu jinak”?
První věc, která mne při každé návštěvně Austrálie velmi mile překvapila, byla vstřícnost a pozitivní chování lidé všude kolem mne. Nejen, že se stále ne mne někdo usmál, pozdravil či se slušně omluvil za to, že mi omylem skřížil cestu, ale i celkový přístup k životu. Když se dávalo něco zdarma, vzal si jedinec 1 ks zdarma, když bylo v supermarketu ovoce zdarma pro děti, nebrali si ho dospělí do tašek po několika kusech…a takto bych mohla pokračovat dále.
I v mnoha dalších zemích můžeme pozorovat toto chování, které se diametrálně liší od toho českého. Proč ale? Jiná mentalita, jiná výchova, jiné hodnoty..
Naši společnost si utváříme sami, tak proč se nechováme k druhým, tak jak chceme, aby se oni chovali k nám?
Vy sami si utváříte prostředí, ve kterém žijete vy i vaše děti
Pořád si stěžujme na to, jak se ostatní chovají, ale chováte se vy jinak? Naši společnost si utváříme sami, tak proč se nechováme k druhým, tak jak chceme, aby se oni chovali k nám? Chceme od supermarketů ovoce zdarma pro naše děti, ale přitom to, co nám dají zdarma, naházíme do tašek na doma.
V každé zemi je jinná mentalita lidí, jiná výchova, rozdílné hodnoty a naprosto odlišní způsob života. Přesto jsme ale všichni lidé s vlastními zásadami, hodnotami a chováním. Proto bychom nejdřív měli začít u sebe a svých dětí a jít jim dobrýcm příkladem. Co tak asi vyroste z dítěte, které vidí, jak rodiče somrují pořád dokola u ochutnávek a strkají si ochutnávky do kapes?