Domácí chleba česnekový se semínky a kmínem
Voňavý domácí chleba, který si upečete i bez použití pekárny na chleba, si rozhodně zamilujete. Hned po prvním kousnutí pochopíte proč. Nejen dokonalá vůně a struktura a křupavá kůrka je to, co doslova roztančí vaše chuťové pohárky.
I když osobně nejsem příznivcem jakéhokoli pečiva, jsem si vědoma toho, že je spousta lidí, kteří mu nemohou odolat nebo jim jeho konzumace nevadí – zejména kvůli obsahu lepku. Je ale velký rozdíl mezi kupovaným chlebem ze supermarketu a mezi chlebem pečeným doma. A v čem? Primárně v tom, že víte, co jíte. To, z čeho si chléba upečete, to tam máte a to jíte. Nebudete tam přeci přidávát různé zvýrazňovače chuti, barviva, éčka apod., což je ve velkých pekárnách běžnou praxí, kor když se nedej bože chléb peče ze zrmraženého polotovaru. Navíc se sami podívejte, že příprava domácího chleba je velmi snadná a zvládne ji opravdu každý levou zadní.
- Doba přípravy / kynutí: 50 min
- Doba pečení: cca 35 min
- Potřebné nádobí: forma na biskupský chlebík
ZÁKLAD TĚSTA | DALŠÍ INGREDIENCE + KOŘENÍ |
---|---|
400 g pšeničné mouky chlebové hladké | 1 lžička drceného kmínu |
250 ml vody | 6 stroužků česneku / nebo 1 velká lžíce sušeného |
2 lžíce mléka | 1 hrnek slunečnicových semínek |
1 lžička soli | |
1/2 lžičky cukru | |
1 lžička sušeného droždí |
PŘÍPRAVA TĚSTA NA CHLEBA
V míse si smícháme prosetou mouku s droždím, solí, kmínem, cukrem a semínky. Do této suché směsi nalijeme vlažnou vodu a 2 lžíce mléka.
Směs pomalu a důkladně promícháme tak, aby se všechny ingrediece spojily. Nelekněte se těsta – bude lepivé, ale to je v této fázi normální, je zapotřebí důklaně spojit.
Nyní je čas vyndat těsto na moukou vyprášený vál a rukou těsto zapracovat. Dle potřeby si těsto více pomoučněte tak, aby vám postupně vznikala napůl lepivá konzistentní hmota.
KYNUTÍ TĚSTA NA DOMÁCÍ CHLEBA ČESNEKOVÝ SE SEMÍNKY A KMÍNEM
Jakmile máme těsto zpracované, je čas ho nechat hezky vyknynout. Idální teplota je 25 – 35°C. Já na to používám lehce vyhřátou troubu a to zejména v zimních měsících.
V ČEM A JAK NECHÁVÁM TĚSTO KYNOUT?
Těsto na tento domácí chleba nechávám kynout ve formě, ve které chléb peču. Formu si předem pořádně nasucho vysypu moukou ze všech stran a pak do ni vložím těsto. Nemusíte těsto cpát do krajů, stejně Vám vykyne a samo se dostane tam, kam potřebujete.
Nakonec těsto ve formě na domácí chlebík poprášíme moukou a přikryjeme vlhkou utěrkou.
Těsto necháme cca 40 min kynout.
PEČENÍ DOMÁCÍHO CHLEBA
Jakmile nám těsto po 40 min vykyne, jen ho nahoře posypeme kmínem a šoupneme ho do trouby.
Pečeme při 180°C cca 35 min dle velikosti formy. Píchnutím špejlí zjistíme, zda je chleba uvnitř upečený. Pokud špejle nelepí, chlebík je hotov.
Dejte si pozor na to, aby vrchní část chleba nebyla příliš tmavá/ spálená – a to proto, že je to zdraví škodlivé a navíc chléb budeme ještě dopékat.
JAK DOCÍLIT KŘUPAVÉ KŮRKY?
V případě, že špejle nelepí, chlebík vyndáme z formy a vložíme ho zpět do trouby.
Zvýšíme teplotu a necháme pár minut (cca 5 min) dopéct dokřupava. Poté chleba vyndáme a necháme ho na vzdušném podnosu / mřížce vystydnout.
Není dobré chleba krájet teplý a to nejen pro to, že by se poničila jseho strukura, ale také to není žádná paráda pro váš žaludek.
Pro fajnšmekry a pro ti, kteří si chtějí chlebík opravdu vymazlit – doporučuji při tomto “dopékání” potřít chleba vodou se solí. Tento krok ale není nezbytný.
SERVÍRUJEME
Vystydlý domácí chleba česnekový se semínky a kmínem nakrájíme na krajíčky a namažeme tím, co máte rádi.
Chleba velmi dobře drží pohromadě, není křehký, proto se hodí na přípravu sendvičů na svačiny s sebou. Díky tomu vám připravená svačina dlouho vydrží.
Chleba skladujeme v utěrce. Vydří Vám čerstvý a voňavý několik dní.
Tipy na luxusní fit pomazánky
CO SI NA CHLEBA NAMAZAT?
Inspirujte se tipy k atraktivnímu servírování.